قالیشویی کرج بزرگ

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

شعب قالیشویی کرج بزرگ

پاک کردن لکه چای

نحوه پاک کردن لکه چای از فرش

 پاک کردن لکه چای از فرش مانند برطرف­ کردن لکه ­هایی که روی فرش ایجاد می­شود همیشه برای افراد چالش ­برانگیز است، برخی از آنها به­ راحتی قابل پاک­ شدن هستند اما در مواردی امکان دارد لکه­ای ایجاد شود که از بین­ بردن آن با دشواری همراه باشد.

در اکثر خانه­ های ایرانی حداقل یک­بار هم که شده، پیش می­ آید که چای روی فرش بریزد و افراد به­ دنبال نحوه پاک کردن لکه چای باشند.

فرش­ هایی با رنگ روشن در صورت عدم برطرف­ شدن لکه چای، کثیفی آنها بیشتر در معرض دید است و حالتی زردرنگ را ایجاد می­کند.

از آنجایی که پاک­ کردن لکه ­ها از روی قالی آزاردهنده است پس اگر برای شما هم پیش آمده که به­ طور اتفاقی چای روی فرش ریخته شده‌است، مطالعه این مطلب برای برطرف­ کردن آن به شما کمک می­کند.

روش های پاک کردن لکه چای از روی فرش

برای پاک کردن لکه از فرش بهتر است بلاقاصله این کار را انجام دهید زیرا لکه­ا اگر کهنه شود امکان از بین­ بردن آن سخت ­تر است و گاهی نیز امکان دارد برای همیشه اثر آن باقی بماند.

معمولا زمانی که فرش­ها را برای شست­شو به قالی شویی جهانشهر یا سایر مناطق می­برید آنها سعی می ­کنند لکه­ های مختلف را از روی قالی شما پاک کنند اما   می­توانید با انجام برخی روش­های خانگی تا حدودی از شر این آلودگی ­ها راحت شوید.

پاک کردن لکه چای

استفاده از جوش شیرین

یکی از بهترین پاک ­کننده ­هایی که در اکثر خانه­ ها پیدا می­شود جوش شیرین است، این ماده را می­توان برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار داد که یکی از آنها پاک کردن لکه از فرش است.

برای برطرف­ کردن لکه چای از روی فرش با استفاده از جوش شیرین مراحل زیر را اجرا کنید:

 • ابتدا یک پارچه مرطوب را در زیر بخشی که چای ریخته است، قرار دهید.
 • جوش شیرین را در ظرف ریخته و با استفاده از یک دستمال تمیز مقداری از آن را روی فرش بکشید.
 • تا چند ثانیه دستمال آغشته به جوش شیرین را روی بخش لکه ­دار حرکت دهید.
 • اگر لازم بود چند بار این کار را تکرار کنید و در نهایت با آب سرد، فرش را آبکشی کنید.

پاک کردن لکه چای با کمک ماست

برای استفاده از ماست جهت از بین­ بردن لکه بهتر است از ماست­ های خیلی آبکی یا چکیده استفاده نکنید زیرا نتیجه مناسبی را برای شما ایجاد نمی­ کند.

اگر ماست مناسبی در اختیار دارید و می­خواهید با کمک آن لکه چای را برطرف کنید مراحل آن به شرح زیر است:

 • بعد از گرفتن رطوبت چای از روی فرش مقداری ماست را روی لکه بریزید.
 • چند دقیقه زمان دهید تا ماست به تار و پود قالی نفوذ کند.
 • در این مرحله ماست را پاک کنید و در آخر با یک دستمال نم­دار روی لکه بکشید تا پاک شود.

بیشتر بخوانید: نحوه پاک کردن لکه چسب از فرش
 

نمک و آب گازدار

برای پاک کردن لکه با استفاده از نمک و آب گازدار ابتدا اجازه دهید تا فرش خشک شود سپس محل مورد نظر را با مقدار کافی نمک پوشش دهید و بعد از آن کمی آب گازدار روی آن بریزید.

با کمک یک دستمال مرطوب روی قسمت مورد نظر بکشید تا لکه  ­ها پاک شوند و در صورتی که بعد از یک­بار انجام­ دادن این­کار اثر لکه باقی ماند دفعات دیگری هم این روش را امتحان کنید.

استفاده از سرکه

یکی دیگر از روش­هایی که می­  توانید با کمک آن لکه­ های تازه چای روی فرش را از بین ببرید استفاده از سرکه است.

برای این کار کمی سرکه را با آب مخلوط کنید و در ظرفی که امکان اسپری­ کردن داشته باشد، بریزید سپس مقداری از این محلول را روی محل لکه اسپری کنید.

بعد از انجام تمامی این کارها لازم است که مدتی را اجازه دهید تا محلول روی لکه اثر کند و بعد از زمان کوتاهی با یک دستمال خشک ناحیه مورد نظر را پاک کنید.

آبلیمو

یک شیوه ساده و راحت برای پاک کردن لکه چای، ریختن چند قطره آبلیمو روی فرش است، بعد از انجام این کار با کمک یک دستمال تمیز روی فرش بکشید تا لکه برطرف شود.

در نظر داشته باشید که استفاده از آبلیمو وقتی به ­خوبی جواب می دهد که مدت زمان زیادی از ریختن چای بر فرش نگذشته باشد زیرا در صورت کهنه­ شدن لکه این روش زیاد کارساز نیست.

مایع ظرفشویی

مطمئنا سریع­ترین روشی که به ذهن شما می­رسد استفاده از شوینده است، باید بدانید که از میان انواع مواد شوینده ه­ای که در منازل مورد استفاده قرار می­  گیرد مایع ظرفشویی بهترین گزینه برای رفع لکه چای است.

برای این منظور مقداری مایع را با آب ولرم مخلوط کنید و کمی از محلول به ­دست آمده را بر روی محل مد نظر بریزید و با استفاده از اسفنج به ­طور کامل روی آن بکشید تا لکه رفع شود.

برطرف کردن لکه چای
استفاده از نمک

نمک ماده­ای معدنی است که بکه در همه منازل موجود می باشد، برای استفاده از این ماده جهت رفع لکه چای باقی­مانده روی فرش بهتر است به­ روش زیر عمل کنید:

 • بخشی را که لکه چای روی آن وجود دارد کمی مرطوب کنید.
 • سطح مورد نظر را با نمک به ­طور کامل پوشش دهید.
 • یک پارچه تمیز و نم­ دار را روی نمک پهن کنید و با کمک قاشق روی آن بکشید.
 • در نهایت پارچه و بقایای نمک را از روی فرش جمع کنید و یک پارچه خشک را برای گرفتن رطوبت مورد استفاده قرار دهید.

تمامی این روش­ها را می­توان برای برطرف­کردن لکه چای از روی فرش مورد استفاد قرار داد، اگر فکر می­ کنید که استفاده از برخی مواد به بافت فرش شما آسیب می­رساند بهتر است آن را به قالیشویی ببرید. ما در مقاله “روش های از بین بردن لکه های فرش بدون نیاز به قالیشویی” روش های دیگر پاک کردن انواع لکه را بررسی کرده ایم.

نحوه پاک کردن لکه چای از فرش

هنگامی که چای یا قهوه بر روی فرش ریخته شود، ابتدا یک دستمال نخی تمیز یا چند دستمال کاغذی را به آرامی روی لکه قرار دهید تا مایع جذب شود. سپس، با استفاده از قاشق، باقی مانده چای یا قهوه را جمع کنید. حالا، می‌توانید از محلول آماده‌ای که از سفیده سرکه و آب تشکیل شده است، برای پاکسازی لکه استفاده نمایید.

این محلول با تأثیرات شوینده و ضدعفونی‌کننده موجود در سرکه، به خوبی لکه را از روی فرش حذف می‌کند. برای تهیه این محلول، ابتدا کمی سرکه سفید (تقریباً یک سوم لیوان) را با یک لیوان آب مخلوط کرده و به آن یک قاشق مایع ظرفشویی اضافه کنید. سپس، مقداری از این مخلوط را با اسپری بر روی لکه اعمال کرده و با یک پارچه نخی یا اسفنج، با فشار ملایم لکه را تمیز کنید. سپس، با شستن فرش با آب، آن را بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.

در نهایت، اگر لکه هنوز هم باقی بماند، می‌توانید از جوش شیرین یا محلول آب ولرم با سرکه سفید نیز استفاده نمایید. این روش‌ها به عنوان راه‌حل‌های مؤثر برای حذف لکه‌های چای از روی فرش معروف هستند. هرچند اگر متوجه شوید که لکه به راحتی پاک نمی‌شود، بهتر است به کمک متخصصان در قالیشویی‌ها مراجعه کنید تا بهترین راهکار را دریافت کنید.

نحوه پاك كردن لكه قدیمی چاي از روي فرش

زمانی که لکه‌ای روی فرش ایجاد می‌شود و آن لکه خشک و قدیمی می‌شود، پروسه تمیز کردن آن ممکن است دشوارتر باشد. اگر به هر دلیلی چای روی فرش ریخته شده و خشک شده باشد، برخی روش‌ها و راهکارهای مختلف می‌توانند به شما کمک کنند تا لکه را از فرش پاک کنید.

یکی از روش‌های مؤثر تمیز کردن لکه‌های قدیمی چای از روی فرش، استفاده از نمک یا جوش شیرین به همراه سرکه است. این دو ماده به عنوان تمیزکننده‌های خانگی موثر شناخته می‌شوند. برای استفاده از این روش، ابتدا مقداری جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط کرده و سپس محل لکه را با کمی آب گرم مرطوب کنید. سپس مقداری از مخلوط جوش شیرین و سرکه را بر روی محل لکه بریزید. پس از گذشت چند دقیقه وقتی که مخلوط روی لکه باقی می‌ماند، با استفاده از یک دستمال نخی لکه را تمیز کنید.

حتماً به یاد داشته باشید که در حین تمیز کردن لکه، نباید با آن مالش دهید؛ زیرا این کار ممکن است باعث گسترش لکه و تغییر رنگ فرش شود. پس از اینکه اثرات لکه به‌طور کامل از بین رفت، با یک دستمال تمیز دیگر محل را به‌طور کامل پاک کنید.


لکه چای روی فرش دستبافت
برای حذف لکه چای از روی فرش دستبافت، می‌توانید از چند روش زیر استفاده کنید. اما ابتدا باید نوع مواد اولیه فرش دستبافت خود را تشخیص دهیدکه معمولا الیاف طبیعی است. پس برای این کار نظافتی باید از روش‌هایی که برای الیاف طبیعی مناسب هستند استفاده کنید.

1.پاکسازی لکه چای با سرکه سفید: برای پاک کردن لکه چای از روی فرش دستبافت با استفاده از سرکه سفید، ابتدا یک محلول تهیه کنید. حدود یک سوم لیوان سرکه سفید را با دو سوم لیوان آب مخلوط کنید. سپس این محلول را با یک اسپری بر روی لکه اعمال کرده و برای چند دقیقه فرش را روی لکه قرار دهید. سرکه با اثرات شوینده و ضدعفونی‌کننده‌اش، لکه چای را از روی فرش جذب و پاک می‌کند. سپس با یک دستمال نخی یا اسفنج خیسانده، لطیفاً لکه را تمیز کرده و با آب شستشو دهید.

2.پاکسازی لکه چای با جوش شیرین: برای استفاده از جوش شیرین به عنوان روش پاک کردن لکه چای، ابتدا مقداری جوش شیرین تهیه کنید. سپس با استفاده از یک اسپری یا قاشق، جوش شیرین را بر روی لکه اعمال کنید. بگذارید جوش شیرین برای مدتی (حدود 15-20 دقیقه) روی لکه باقی بماند تا لطافت و اثرات تمیزکننده آن اعمال شود. سپس با یک دستمال یا اسفنج نخی، لطیفاً لکه را تمیز کرده و با آب ملایم شستشو دهید.

3.پاکسازی لکه چای با اب اکسیژنه: برای استفاده از اب اکسیژنه به عنوان روش پاک کردن لکه چای، محلولی از اب اکسیژنه (با توجه به دستورالعمل تولید کننده) تهیه کنید. این محلول را بر روی لکه اعمال کنید و به مدت زمان مشخص شده در دستورالعمل، بگذارید اثر کند. سپس با یک دستمال نخی یا اسفنج، لکه را تمیز کرده و با آب شستشو دهید. ابتدا بر روی یک نقطه کوچک از فرش آزمایش کنید تا اطمینان حاصل شود که رنگ فرش تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

4.پاکسازی لکه چای با مواد شوینده: استفاده از مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی نیز یک روش مؤثر برای پاک کردن لکه چای از فرش دستبافت است. یک قاشق مایع ظرفشویی را با یک لیوان آب مخلوط کرده و محلول حاصل را بر روی لکه اعمال کنید. سپس با دستمال یا اسفنج نخی، لکه را تمیز کرده و با آب شستشو دهید. مطمئن شوید که مقدار مواد شوینده به اندازه کافی برای پوشش لکه استفاده شود و بعد از شستشو، فرش را به‌طور کامل خشک کنید.

هر کدام از این روش‌ها را با دقت و با توجه به نوع فرش خود انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

جمع بندی

معمولا پیش می­ آید که بر اثر بی­ احتیاطی مقداری چای روی فرش بریزد و اغلب پاک کردن لکه چای کمی آزاردهنده به­ نظر می­  رسد.

شما می­توانید با استفاده از موادی که در خانه در اختیار دارید برای رفع این لکه استفاده کنید که برخی از این مواد شامل آبلیمو، جوش شیرین، ماست، سرکه و مواد دیگر است.

هر کدام از این ماده ­ها را می­توان به­ راحتی در خانه پیدا کرد و با روش­های اصولی روی لکه مورد نظر قرار داد و با کمک دستمال آن را تمیز کرد.

قالیشویی کرج بزرگ با داشتن نیروهای متخصص بدون آسیب لکه های فرش های شما را از بین برده و فرش هایتان را مثل روز اول تحویل می دهد.


برچسب ها: از بین بردن لکه چای روی فرش با جوش شیرین، لکه چای روی فرش دستباف، پاك كردن لكه چاي از روي فرش با نمک، پاك كردن لكه چاي از روي فرش با ماست

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *