قالیشویی کرج بزرگ

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

شعب قالیشویی کرج بزرگ

بیرون-زدگی-نخ-فرش

علت بیرون آمدن نخ های فرش

فرش ها یکی از شایع ترین محصولات دکوراسیون داخلی در سراسر جهان هستند. آنها زیبایی و راحتی را به هر اتاقی که قرار دارند می بخشند

با این حال، یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، بیرون آمدن نخ های فرش  است.

بیرون-زدگی-نخ-فرش

بیرون آمدن نخ های فرش از سطح فرش، می تواند به طرز قابل توجهی ظاهر فرش را تحت الشعاع قرار دهد و از کیفیت و طول عمر آن کاسته شود. برای درک بهتر دلیل آن، ابتدا باید با خصوصیات نخ های فرش آشنا شویم.

نخ های فرش از الیاف مختلفی تشکیل شده اند، از جمله الیاف طبیعی مانند پشم، ابریشم و پنبه و یا الیاف مصنوعی مانند پلی استر و نایلون. در صورتی که فرش از الیاف طبیعی تهیه شده باشد، نخ های آن ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلف، مانند رطوبت، دما، نور و استفاده روزمره، تغییر کنند.

این تغییرات ممکن است باعث افزایش رشد قارچ و باکتری ها شود که در نتیجه باعث پوسیدگی نخ های فرش می شوند و با افزایش ضخامت بخش پوسیده، نخ های فرش از سطح بیرون می آیند.

علاوه بر تاثیر عوامل طبیعی، استفاده روزمره نیز می تواند بر زیبایی و کیفیت فرش تاثیر گذار باشد. فرش هایی که محل استفاده آنها پرتردد است، مانند پذیرایی و پشت صندلی، به سرعت فرسوده شده  و نخ های آنها بیشتر شکسته و بیرون می آیند. همچنین، استفاده از محصولات شیمیایی برای تمیز کردن فرش، مانند شوینده ها، ممکن است باعث شکستگی نخ های فرش شده.

۱. کیفیت پایین نخ‌ها

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث بیرون آمدن نخ‌های فرش می‌شود، کیفیت پایین نخ‌ها است. نخ‌هایی که برای تهیه فرش استفاده شده‌اند، باید کیفیت بالایی داشته باشند. اگر نخ‌های استفاده شده کیفیت پایینی داشته باشند، آنگاه احتمال بیرون آمدن آن‌ها از فرش بسیار بیشتر می‌شود

در بعضی موارد، کیفیت فرش نیز می تواند باعث بیرون آمدن نخ های آن شود. اگر فرش با کیفیت پایینی تهیه شود، نخ های آن به سرعت خراب می شوند و ممکن است از سطح فرش بیرون بیایند. بنابراین، خرید فرش با کیفیت بالا و از برندهای مطرح می تواند از بیرون آمدن نخ فرش ها جلوگیری کند.

2-ناهمواری سطح زمین

اگر سطح زمینی که فرش روی آن قرار گرفته است ناهموار باشد، احتمال بیرون آمدن نخ‌های فرش بسیار بیشتر می‌شود. اگر سطح زمین ناهموار باشد، فشار به طور نامتوازن بر روی نخ‌های فرش وارد می‌شود و ممکن است نخ‌ها از فرش بیرون بیایند.

3- استفاده بیش از حد

یکی از دلایل اصلی بیرون آمدن نخ های فرش، استفاده بیش از حد از فرش است. هنگامی که فرش بیش از حد استفاده می شود، نخ های آن به سرعت خراب می شوند و ممکن است از سطح فرش بیرون بیایند. همچنین، استفاده از مبلمان سنگین و آهنگری نیز می تواند باعث آن شود.

4- عدم توجه به نحوه شستشو

شستشوی فرش باید به گونه‌ای انجام شود که نخ‌های فرش صدمه‌ای نبینند. اگر با روش‌های نامناسبی فرش شسته شود، نخ‌های فرش در طول زمان دچار خراش و ایجاد لکه می‌شوند که به دلیل بروز خراش، احتمال بیرون آمدن نخ‌های فرش افزایش می‌یابد.

بیرون-آمدن-نخ های-فرش

5-عدم نظم و ترتیب در قرار دادن فرش

در صورتی که فرش با نظم قرار داده نشود، در نواحی که کمتر پای نهاده می‌شوند، نخ‌های فرش به سمت بیرون هدایت می‌شوند و با گذشت زمان، احتمال بیرون آمدن نخ‌های فرش افزایش می‌یابد.

6-شستشوی نامناسب

شستشوی نامناسب فرش می‌تواند باعث بیرون آمدن نخ‌های آن شود. در صورت استفاده از آب گرم و مواد شوینده قوی، نخ‌های فرش دچار تغییر شکل و از بین رفتن قوام خود می‌شوند.

فعالیت‌های ورزشی

در صورتی که فرش در مناطقی قرار گرفته باشد که افراد برای ورزش و فعالیت‌هایی مانند پرش و پرت کردن از روی آن استفاده کنند، نخ‌های فرش به راحتی از سطح آن بیرون خواهند آمد.

عوامل دیگری نیز می تواند باعث این مشکل می شوند. مثلاً، تغییرات دمایی و رطوبت هوا می تواند باعث انقباض و تغییر شکل فرش شود،  همچنین، تعویض مکان فرش نیز می تواند باعث بیرون آمدن نخ های آن شود.

علت نخ کش شدن فرش ماشینی

  • برای شناخت بهتر عیوب فرش و حفظ زیبایی و عمر آن، به نکات زیر توجه کنید:

 

1.مواد اولیه با کیفیت: مواد اولیه فرش ماشینی از اهمیت اساسی برخوردار است. با انتخاب فرش با بافت مرغوب و استفاده از راهنمای خرید، از کیفیت بالای فرش اطمینان حاصل کنید. بهتر است بافت فرش هنگام تولید با ابزارهای مناسب صورت گیرد.

2.حمل و نقل و حوادث ناگهانی: عدم مراقبت در حین حمل و نقل می‌تواند عیوبی در فرش ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که هنگام جابه‌جایی فرش، اقدامات احتیاطی انجام شده و حوادث ناگهانی جلوگیری شود.

3.تخلخل و پیچیدگی: تعادل مناسب بین تعدد بافت فرش‌ها امری اساسی است. شانه‌های فرش نباید بیش از حد تخلخل یا پیچیدگی داشته باشند تا جلوه‌ی صحیحی داشته باشند و به فضای خالی اضافی تبدیل نشوند.

4.ابعاد استاندارد فرش: ابعاد فرش باید مطابق با استانداردها و یکنواخت باشند. لبه فرش به معنای یکسان بودن گوشه‌هاست. حفظ یکنواختی حاشیه فرش در وسط آن، از ایجاد مشکلات ترنج جلوگیری می‌کند.

5.شستشوی غیراصولی: شستشو غیر اصولی فرش می‌تواند به بیرون آمدن نخ‌ها انجامد. در صورت استفاده از آب گرم و مواد شوینده قوی، نخ‌های فرش دچار تغییر شکل و از دست دادن قوام خود می‌شوند.

6.استفاده نامناسب: یکی از علت‌های اساسی بروز مشکلات نخ‌های فرش، استفاده زیاد از آن است. زمانی که فرش به طور زیاد استفاده می‌شود، نخ‌های آن به سرعت از کیفیت خود افت می‌کنند و ممکن است از سطح فرش جدا شده و به صورت بیرونی ظاهر شوند. همچنین، استفاده از مبلمان سنگین و پایه‌های آهنی نیز می‌تواند به افزایش این مشکلات منجر شود.

7.شستشوی غیر اصولی: شستشوی فرش باید به نحوی انجام شود که نخ‌های فرش از هیچ گونه صدمه‌ای مبرا نباشند. استفاده از روش‌های نامناسب در شستشو می‌تواند منجر به خراش و ایجاد لکه در نخ‌های فرش شود. این خراش‌ها باعث افزایش احتمال بروز مشکل بیرون آمدن نخ‌های فرش می‌شوند.

 

8.نداشتن کنترل کیفی در فرآیند تولید: نقص‌ها در فرآیند تولید و  نبود کنترل کیفی مناسب، مثل ناهمگونی در کشسانی یا اعمال ناصحیح چسب‌ها، می‌تواند به بیرون آمدن نخ‌ها از فرش منجر شود. استفاده از چسب‌ها یا مواد پشتیبانی با کیفیت ناپایدار ممکن است منجر به جدا شدن نخ‌ها از پایه فرش شود.

9.تغییرات محیطی: تغییرات دما و رطوبت ممکن است بر روی ساختار نخ‌ها و پشتیبانی‌ها تأثیر بگذارد و نخ‌ها را از پایه فرش جدا کند.

10نگهداری حیوانات خانگی: بازی حیوانات خانگی با بافت فرش می‌تواند به نخ کشیده شدن یا بیرون زدن نخ‌های فرش تأثیر بگذارد. حیوانات، به ویژه گربه‌ها یا سگ‌ها، ممکن است با تیزی ناخن یا بازی‌های پرانرژی، نخ‌های فرش را به سمت بیرون بکشند. این عمل می‌تواند به تضعیف ساختار نخ‌ها و در نتیجه به بیرون زدن آنها از سطح فرش منجر شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، ممکن است نسیم‌گیرها یا اقداماتی اتخاذ شود تا حیوانات از تماس مستقیم با فرش به دور شوند و ساختار نخ‌ها حفظ گردد. همچنین، آموزش به حیوانات خانگی برای انجام فعالیت‌های بازی در مکان‌های مناسب و مختص به آنان می‌تواند به کاهش احتمال تأثیر منفی بر روی بافت فرش کمک کند.

بیرون زدن نخ از فرش ماشینی یکی از عیوب رایج است که به آن توجه می‌کنیم. زمانی که فرش نازک می‌شود، نخ‌ها از سطح خود بیرون می‌آیند و فرش به شکل تاب خورده ظاهر می‌شود. این مشکل معمولاً به دلیل استفاده از الیاف با کیفیت پایین در بافت فرش ایجاد می‌شود. بنابراین، در انتخاب و خرید فرش، حتماً به کیفیت الیاف و موارد مشابه توجه کنید.

راه حل هایی برای جلوگیری از بیرون آمدن نخ های فرش عبارتند از:

1-شستشوی منظم فرش با محصولات شوینده مناسب و آب ولرم، تمیز کردن سطح فرش با خشک کن ، ممانعت از قرار دادن اجسام سنگین بر روی فرش .

2-استفاده از فرش با کیفیت بالا، بافت و تراکم بالا و از نخ های قوی و پرماندگار استفاده شود. همچنین، برای کاهش راندمان بیرون آمدن نخ های فرش، می توان از فرش هایی با نخ های کوتاهتر استفاده کرد.

3-استفاده از لوازم جانبی مانند پوشش های زیر فرش ورو فرشی که مانع از تماس بیشتر نخ های فرش با پا و یا جاذب گرد و خاک هستند.

برای جلوگیری از سایش فرش، از راه حل‌های مختلف می‌توانید بهره‌مند شوید. این اقدامات عبارتند از:

1.دقت در خرید: اهمیت حائز است که هنگام خرید فرش، به جزئیات کیفیت و مواد استفاده شده دقت کنید تا از بیرون زدن نخ‌ها جلوگیری شود.

2.جاروبرقی منظم: استفاده منظم از جاروبرقی به عنوان یکی از راه‌های مؤثر در جلوگیری از سایش فرش مطرح است.

3.محافظت از فرش از سایش: اطمینان حاصل کنید که فرش در معرض سایش قرار نگیرد. اجتناب از رطوبت و استفاده از راهکارهای محافظتی می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

4.استفاده از سیستم‌های قالیشویی: اگر فرش نخ‌کش شده است، می‌توانید از سیستم‌های قالیشویی استفاده کرده و مشکلات را حل کنید.

5.نگهداری مناسب: فرش‌های آسیب‌دیده باید قبل از برداشتن نخ‌ها، شسته شوند و سپس در قاب چوبی قرار گیرند تا بدون چین خوردگی نخ‌ها از آنها برداشته شود.

در نهایت، در خرید فرش، می‌توانید به راحتی از فروشگاه‌های معتبر یا خرید آنلاین بهره ببرید و اطمینان حاصل کنید که محصول با کیفیت و قابل اعتماد را دریافت کرده‌اید.

قالیشویی کرج بزرگ با داشتن 40 سال سابقه و کادری مجرب و حرفه ای فرش های شما را با مواد مناسب شسته و اگر نیاز به تعمیر داشته باشند در صورت درخواست مشتری این امر را انجام خواهند داد. این قالیشویی فردیس و سایر نقاط کرج  از تجهیزات به روز و مدرن قالیشویی استفاده میکند.


برچسب: علت زبری فرش، علت نخ کش شدن فرش ماشینی، علت سفت شدن فرش ماشینی، گره پشت فرش ماشینی

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *